دیدار رئیس مؤسسۀ لغت‌نامۀ دهخدا با گروه فرهنگ‌نویسان

۲۲ آبان ۱۴۰۱ | ۱۳:۵۴ کد : ۳۱۳۸۵ اخبار و اطلاعیه‌ها
تعداد بازدید:۴۶۴

روز سه‌شنبه هفدهم آبان ۱۴۰۱ جلسه‌ای با حضور رئیس مؤسسه، معاون علمی مؤسسه، سرپرست بخش تألیف، مسئول بخش «گنجینۀ دهخدا»، و گروه فرهنگ‌نویسان در محل کتاب‌خانۀ مؤلفان برگزار شد.

خانم دکتر زمردی در این جلسه گفتند که نام استادانِ پیش‌کسوت بر پیشانیِ مؤسسه است. می‌کوشیم به‌دور از حواشی، کار فرهنگ‌نویسی را پیش ببریم. ما خالصانه برای دهخدا کار می‌کنیم. گروهی از دانش‌آموختگان رشتۀ زبان و ادبیات فارسی در این‌جا بدون هیچ ادعایی مشغول خدمت به فرهنگ‌نویسی کشورند. آقای صفرزاده بزرگ‌ترین ثروت ما در بخش تألیف هستند. دوستان فرهنگ‌نویس ما می‌توانند بر اساس متنی که دارند روی آن کار می‌کنند مقالات پژوهشی در زمینۀ سبک‌شناسی، دستور، واژه‌شناسی، و مانند آن‌ها بنویسند. از آن‌ها می‌خواهم که این فرصت پیش‌آمده را غنیمت بشمارند و بر غنای کارنامک ادبی و پژوهشی خود بیفزایند.

ایشان افزودند که آقای دکتر علی شهیدی، معاون علمی مؤسسه، کلاس آموزش خط میخی و پهلوی برای علاقه‌مندان برگزار می‌کنند.

دکتر زمردی سپس از خانم مهنازِ بیگی، مسئول بخش «گنجینۀ دهخدا»، تجلیل و تقدیر کردند و گفتند که خانم بیگی مشغول اسکن کردن دست‌نویس فرهنگ فرانسه به فارسی علامه دهخدا هستند که صدها صفحه به خط خود مرحوم دهخداست. پس از اتمام کار ایشان، اسکنِ این یادگار علامه دهخدا را منتشر خواهیم کرد.

در زمینۀ آموزش زبان فارسی به خارجی‌ها دانش‌آموختگان ادبیات نسبت به زبان‌شناسان از این امتیاز برخوردارند که متن خوانده‌اند و با متون کهن فارسی و پیشینۀ زبان فارسی آشنایی دارند. آموزش زبان فارسی به خارجی‌ها مستلزم هم‌کاری و هم‌یاری ادیبان و زبان‌شناسان است.

سپس معاون علمی مؤسسه، دکتر علی شهیدی، گفتند که دکتر زمردی و آقای صفرزاده از خود گذشتگی کرده‌اند و راه را برای جوانان باز کرده‌اند. جوانان فرهنگ‌نویس زیر نظر استاد صفرزاده تلاش کنند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن کار فرهنگ‌ها به سرانجام برسد. استفاده از جوانان در فرهنگ‌نویسی یک نوع سرمایه‌گذاری برای آینده است که حاصل فاخر و شایسته‌ای خواهد داشت.

آن‌گاه استاد صفرزاده گفتند که ما بهترین تصحیح از هر متن را انتخاب و بر اساس آن فرهنگ‌نویسی می‌کنیم. بقیۀ تصحیح‌ها را کنار می‌گذاریم، چون اگر بخواهیم به همۀ تصحیح‌ها رجوع و آن‌ها را با هم مقایسه کنیم، کار فرهنگ‌نویسی بسیار طولانی خواهد شد و از هدف اصلی‌مان دور خواهیم افتاد. اولویت ما فرهنگ‌نویسی است، نه مقایسۀ تصحیح‌ها و اختلافاتشان.

کلید واژه ها: موسسه لغت نامه دهخدا مرکز بین ‌المللی آموزش زبان فارسی دکتر حمیرا زمردی بهروز صفرزاده آموزش خط میخی و پهلوی دکتر علی شهیدی


( ۲ )

نظر شما :