جلسۀ ریاست مؤسسه لغت‌نامۀ دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی با بخش آموزش، رایانه و امور کنسولی

۰۸ آبان ۱۴۰۱ | ۱۲:۱۳ کد : ۳۱۱۶۲ اخبار و اطلاعیه‌ها
تعداد بازدید:۶۳

در تاریخ ۲۶ مهرماه ۱۴۰۱ جلسه‌ای با حضور ریاست و معاونت علمی مؤسسۀ لغت‌نامۀ دهخدا و پرسنل مذکور در تالار دکتر معین برگزار شد.
در ابتدای جلسه، خانم دکتر زمردی با معرفی افراد حاضر به معاونت علمی مؤسسه، جلسه را آغاز کردند.
سرکار خانم نفیسی، ضمن خیرمقدم به آقای دکتر شهیدی معاون علمی ومشاور بین‌الملل موسسه، مباحث مربوط به بخش آموزش زبان را با ایشان مطرح کردند. ایشان خاطرنشان کردند که کلاس‌های حضوری مؤسسه _ به خاطر شرایط ویژۀ این روزهای کشور _ برگزار نشده است و آموزش فقط در بستر آنلاین ، برای زبان آموزان فراهم است. و کلاس‌های ترم بعد را یک هفته با تأخیر در تاریخ پنجم نوامبر (چهارده آبان‌ماه) با ده کلاس سه‌ساعته برگزار خواهند کرد.
در ادامه خانم مهندس رسولی، مسئول بخش IT مؤسسه، موارد متعددی را در باب برگزاری کلاس‌های مجازی، مشکلات و موارد پیش روی آن، با معاونت علمی و ریاست ، مطرح نمودند و دکتر شهیدی، برای حل مشکلات مربوط به بستر کلاس‌های مجازی ، قول مساعدت دادند.
خانم دکتر زمردی فرمودند که باید طرحی را در نظر داشت که دانشجویان خارجی دانشکده ی ادبیات ابتدا تحت آموزش بخش زبان آموزی مؤسسۀ دهخدا باشند تا از این طریق بتوانند در سامانۀ گلستان ساماندهی شوند، هم مشکلات ارزی آنان حل شود وهم به شکل کارآمدتر آموزش زبان ببینند، یعنی ابتدا زبان را در مؤسسۀ دهخدا بیاموزند سپس واحدهای درسی رشته های مذکور و زبان و ادبیات فارسی را در دانشگاه فراگیرند. دکتر شهیدی مأمور پیگیری این مهم شدند؛ همچنین دکتر زمردی پیشنهاد دادند که دروس پیش‌نیاز دانشجویان غیرایرانی رشته های مربوط به زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی و دیگر رشته‌های مرتبط در دانشگاه تهران، به نحوی مستقل در برنامه ها ی درسی آموزش زبان مؤسسۀ دهخدا درنظر گرفته شود و تحقق یابد.
پیشنهاد راه‌اندازی و برگزاری دوره های ttc نیز درراستای تربیت مدرسان زبان‌ فارسی و ارائه ی گواهی پایان دوره برای علاقه‌مندان تدریس زبان فارسی نیز از اهم مطالب این جلسه بود و مدیر مؤسسه درخصوص به روز رسانی و نگارش کتاب های استاندارد برای زبان آموزان و هماهنگی جهت تشکیل جلسات متعدد با استادان خارج و داخل کشور دراین راستا مطالبی را بیان کردند .
گفت‌وگو و ایده‌هایی نیز در باب جذب استادان خارج از ایران در دوره‌های آموزشی دوهفته‌ای مطرح شد که بخش ویزا، آموزش، انفورماتیک ملزم به تشکیل کارگروهی برای عملی شدن این ایده شدند.
در پایان آقای دکتر شهیدی از پرسنل آموزش درخواست کردند کاستی‌ها، نیازها و برنامۀ کلاس‌ها را به صورت مکتوب به ایشان ارائه دهند.
بررسی تغییر میزان شهریه، لزوم برپایی جلسات با مدرسان داخل و خارج مؤسسه، موضوع خوابگاه زبان‌آموزان، نیازسنجی مدرسان مؤسسه برای پیشبرد کلاسها، نیازسنجی زبان‌آموزان، ارتباط مؤثر با زبان‌آموزان، بازآموزی مدرسان مؤسسه و ضرورت ایجاد واحد فرهنگی و رفاهی برای مؤسسه، تعامل بخش آزفا وایران شناسی و بخش دانشجویان خارجی زبان و ادبیات فارسی دانشکده ادبیات با مؤسسۀ دهخدا، ضرورت آنلاین شدن کلاس‌های ترم بعد مؤسسه با توجه به شرایط موجود و... از دیگر موارد مطرح‌شده در این جلسۀ سه ساعت و نیمه بود.
حاضرین جلسه:
خانم دکتر زمردی، دکتر علی شهیدی، دکتر ضیا قاسمی، علی حیات‌بخش، سرکاران خانم نفیسی ، نوابی، رسولی، حیاتی، مقدم، مهدوی، مهدیان، معصومی، جمشیدی، مثمر، ملکشاهی

کلید واژه ها: موسسه لغت نامه دهخدا مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی


نظر شما :