«نخستین جشنوارهٔ بین‌المللی زبان فارسی دهخدا» با آثار فارسی‌آموزان ۱۶ کشور به کار خود پایان داد

۲۷ خرداد ۱۴۰۱ | ۲۳:۵۴ کد : ۲۸۷۷۱ اخبار و اطلاعیه‌ها
تعداد بازدید:۱۷۵۰
«نخستین جشنوارهٔ بین‌المللی زبان فارسی دهخدا» با آثار فارسی‌آموزان ۱۶ کشور به کار خود پایان داد

مرحله نهایی «نخستین جشنوارهٔ بین‌المللی زبان فارسی دهخدا» با بررسی آثار فارسی‌آموزان ۱۶ کشور در روز ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ از ساعت ۹ تا ۱۵ در تالار دکتر افشار مؤسسهٔ لغت‌نامهٔ دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه تهران به صورت ترکیبی (حضوری و مجازی) برگزار گردید.

دهخدا، فردوسی زمان
دکتر محمود بی‌جن‌خان، رئیس مؤسسهٔ دهخدا و رئیس این جشنواره، ضمن خیرمقدم به حاضرین در تالار و بینندگان از طریق فضای مجازی، اظهار خشنودی کرد که مؤسسهٔ دهخدا توانسته است در راستای رسالتش در زمینهٔ آموزش زبان و ادبیات فارسی این جشنواره را برگزار کند. او گفت: «مؤسسهٔ دهخدا از سال ۱۳۲۳ شروع به فعالیت در زمینهٔ زبان فارسی کرده و ۳۳ سال است که با تأسیس نخستین مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی توسط علامه شهیدی، به صورت مستقیم وارد حوزهٔ آموزش زبان فارسی در دنیا شده‌است». رئیس مؤسسهٔ دهخدا گفت: «خوشبختانه تا کنون توانسته‌ایم در این راستا به بیش از ۲۳هزار نفر علاقه‌مند از ۱۰۵ کشور دنیا، زبان فارسی را آموزش دهیم». دکتر بی‌جن‌خان اضافه کرد: «بر اساس مأموریت‌های مؤسسه، دو رویداد اصلی سالانه در مؤسسه دهخدا برنامه‌ریزی شده است. رویداد اول بزرگداشت علامه دهخدا و جایزهٔ علی‌اکبر دهخداست که در اسفندماه و رویداد دوم جشنوارهٔ بین‌المللی زبان فارسی دهخداست که در اردیبهشت ماه هر سال برگزار می‌شود». رئیس جشنوارهٔ دهخدا گفت: «تاثیر علامه دهخدا در زمینهٔ زبان فارسی بر کسی پوشیده نیست و از او به عنوان فردوسی زمان نام می‌برند، به همین دلیل نام دهخدا را بر این جشنواره گذاشتیم. بنابراین جشنوارهٔ دهخدا متعلق به تمام علاقه‌مندان زبان فارسی و مراکز آموزش زبان فارسی در ایران و دنیاست و ما در مؤسسهٔ دهخدا دست همهٔ علاقه‌مندان را برای همکاری می‌فشاریم».

اینجا، فارسی زبان بین‌المللی است
دکتر هادی ویسی، معاون علمی مؤسسهٔ دهخدا و دبیر علمی این جشنواره گفت: «تعامل مستمر با فارسی‌زبانان، گسترش زبان فارسی و کمک به آموزش بیشتر آن ازاهداف این جشنواره است و موضوع جشنواره آموزش زبان فارسی، ادبیات، فرهنگ و هنر ایرانی با مشارکت متقاضیان از سراسر دنیا است». وی گفت: «به امید خدا قصد داریم از سال آینده و به صورت منظم در اردیبهشت هر سال به دلیل مناسبت‌های مرتبط با زبان فارسی در این زمان - مثل بزرگداشت فردوسی- این جشنواره را برگزار کنیم».
دبیر علمی جشنواره در خصوص روند اجرایی این جشنواره گفت: «با فراخوان اعلام شده و در سه بخش: زبانی (خواندن شعر یا نثر از ادبیات فارسی)، زبانی (سخن گفتن به زبان فارسی با ارائه مطلب و خاطره گویی) و فرهنگ و هنر (موسیقی ایرانی، خوشنویسی، فیلم و غیره با محوریت زبان فارسی)، آثار برای جشنواره ارسال شد. از بین آثار رسیده ۴۲ اثر از علاقه‌مندان زبان فارسی ۱۶ کشورِ ازبکستان، اسپانیا، اندونزی، انگلستان، اوکراین، ایتالیا، آلمان، آمریکا، بنگلادش، ترکیه، چین، روسیه، ژاپن، صربستان، کره جنوبی وهندوستان به مرحله اول راه یافت و سپس ۲۱ اثر برای مرحله نهایی انتخاب گردید». او گفت: «ما همیشه در مؤسسهٔ دهخدا می‌گوئیم: اینجا، فارسی زبان بین‌المللی است، امروز هم در این جشنواره همهٔ شرکت‌کنندگان با زبان فارسی صحبت می‌کنند بنابراین در این جشنواره نیز، فارسی زبان بین‌المللی است». دکتر ویسی پس از تشکر از شورای سیاستگذاری و علمی جشنواره که متشکل از استادان و صاحبنظران چند مرکز دانشگاهی بین‌المللی بودند مرحله نهایی جشنواره وبررسی آثار را رسماً آغاز کرد.
در این بخش آثاربه تفکیک سه بخش داوری شدند و پس ازپخش هر اثر و ارائهٔ توضیحات و پاسخ به سوالات داوران توسط شرکت کننده که به صورت برخط انجام می‌گردید، داوران رأی خود را ثبت کرده و هم‌زمان نمایش داده می‌شد.

فارسی‌آموزان و علاقه‌مندان زبان و ادبیات فارسی و فرهنگ و هنر ایران، صاحبان اصلی جشنوارهٔ دهخدا
پس از بررسی وتحلیل آثار، گزارش نهایی این جشنواره توسط دکتر ضیا قاسمی، دبیر اجرایی این جشنواره اعلام گردید. وی پس از شرح مختصری از برنامه و تشکر از بنیاد حامیان مؤسسهٔ دهخدا، شورای سیاستگذاری و علمی جشنواره، ‌داوران، مدرسان وهمکاران پرتلاش مؤسسهٔ دهخدا و گروه‌های اجرایی این برنامه، سپاس ویژهٔ برگزار کنندگان جشنواره را تقدیم «فارسی‌آموزان و علاقه‌مندان زبان و ادبیات فارسی و فرهنگ و هنر ایران»، به عنوان صاحبان اصلی جشنواره کرده و سپس برگزیدگان جشنواره را اعلام کرد.

برگزیدگان «نخستین جشنوارهٔ بین‌المللی زبان فارسی دهخدا»
- برگزیدگان ویژه: Orcun Ozturk از آلمان و Anna Gromovaاز روسیه
- برگزیدگان بخش خواندن: رتبه اول: Anna Oleynik از روسیه، رتبه دوم: Jiyeon Chang از کره جنوبی، رتبه سوم: Anahita Aria از انگلستان
- برگزیدگان بخش سخن گفتن: رتبه اول: Kseniya Urljakova از روسیه، رتبه دوم: Aleksandra Anokhina از روسیه، رتبه سوم، Igor Kalikin از روسیه 
برگزیدگان بخش فرهنگی وهنریرتبه اول: Sawako Ishii از ژاپن، رتبه دوم: Smiriti Srivastav از هندوستان، رتبه سوم: Anja Čulić از صربستان

درین داوری رأی فرخ نهید
داوری آثار در مرحله نهایی به صورت حضوری و برخط توسط سه گروه انجام گردید.
گروه اول- داوران دانشگاه‌ها و مراکز آموزش زبان فارسی خارج از ایران و به صورت برخط: دکتر میرمنصور ثروت، استاد بازنشسته دانشگاه شهید بهشتی و استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه ورشو، دکتر مهبد غفاری، مدرس زبان فارسی و عضو هیئت علمی دانشگاه کمبریج، دکتر دارا تفضلی، پژوهشگر آموزش زبان دانشگاه نیوکاسل استرالیا، دکتر بهمن ذکی پور، مدرس زبان فارسی و استاد گروه فلسفه دانشگاه میجی ژاپن، دکتر الیکا جلیلی، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه برن سوئیس.
گروه دوم- داوران تخصصی به تفکیک سه بخش و به صورت حضوری: دکترایرج شهبازی، مهدی تجلی، شفعیع نعیمایی، اعظم نوابی، مینا مثمر، پونه سیف الهی، محمد زمانی، دکتر لیلا قدیری، دکتر فرناز فتوحی.
گروه سوم- مدرسان آموزش زبان فارسی به صورت حضوری: دکتر مهدی هادی، کاظم هزاوه‌ئی، رایحه حسینی، بهاره مرادقلی، آیلار باقری، نگار ایلغمی، ریحانه اینانلو، مجید عباسی، دکترفرنوش طاهرلو، امیرحسین رستمی، دارا تفضلی، راضیه احمدی و مریم خلیل‌خانه.
داوران مرحله اول و انتخاب آثار: دکتر هادی ویسی، دکتر ضیا قاسمی، اعظم نوابی، رؤیا معصومی، زهرا ملکشاهی و مهدی تجلی

گفتنی‌های نخستین جشنواره
- ۳۹۵ نفر از ایران و ۵۷۱ نفر از فارسی‌آموزان و علاقه‌مندان زبان فارسی از ۳۳ کشور دیگر این برنامه را به صورت زنده دنبال می‌کردند که در این بین به ترتیب آمریکا، فرانسه، استرالیا، ازبکستان، سوئد، تاجیکستان و نروژ بیشترین تعداد دنبال کننده را داشتند.
- تهیه گزارش از جشنواره به زبان فارسی، بخشی از فعالیت آموزشی فارسی‌آموزان موسسهٔ دهخدا در این جشنواره بود که این گزارش‌ها توسط مدرسان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
- فارسی‌آموزان دانشگاه الزهرا و چند مرکز دیگر آموزش زبان فارسی به صورت حضوری میهمانان این برنامه بودند.
- این برنامه شامل بخش‌های زنده از جمله مسابقه شعر، اجرای موسیقی با کلام فارسی توسط فارسی‌آموزان، ‌ داستان خوانی و اجرای خاطره گویی بود.
- مدت زمان این برنامه حدود ۶ ساعت با یک زمان استراحت ۱۵ دقیقه‌ای بود.
- جوایز این جشنواره نیز مرتبط با آموزش زبان فارسی بود. به برگزیدگان به ترتیب از نفر اول تا سوم، بورسیهٔ ۳دوره، ‌ ۲ دوره و یک دورهٔ آموزشی زبان و ادبیات فارسی مؤسسهٔ دهخدا به همراه لوح جشنواره اهدا گردید.

 

کلید واژه ها: جشنواره بین‌المللی زبان فارسی دهخدا موسسه دهخدا آموزش زبان فارسی


( ۲ )

نظر شما :