پردازش رایانه‌ای زبان

رایانه و زبان - ۱۵

۲۴ مهر ۱۴۰۰ | ۱۶:۲۷ کد : ۲۲۳۴۲ اینجا فارسی زبان بین‌المللی است
تعداد بازدید:۳۷۷
رایانه و زبان - ۱۵

رایانه و زبان* - ۱۵
کاربردهای پردازش رایانه‌ای زبان 
سامانه‌های گفتگو (Dialogue Systems)-چت‌بات‌ها 
دکتر هادی ویسی

...................................................

ربات‌هایی که قادر به گفتگو هستند (چت‌بات)، امروزه یکی از مصداق‌های اصلی توسعه رایانه‌ای زبان طبیعی هستند. این سامانه‌ها قادرند صحبت‌های انسان را بشنوند و تبدیل به متن کنند (تبدیل گفتار به متن)، سپس متن را از نظر معنایی تحلیل کرده و می‌توانند آن را درک کنند (درک زبان طبیعی)، پس از آن بر اساس معنای درک شده، یک پاسخ متنی تولید کنند (تولید زبان طبیعی) و پاسخ متنی را به صورت گفتاری بیان کنند (تبدیل متن به گفتار). از این رو، این سامانه‌ها که از چندین زیرسامانه تشکیل شده است و قادر به درک زبان و تعامل دوطرفه هستند. تعامل انسان با رایانه می‌تواند تنها به صورت نوشتاری باشد که در این صورت چت‌بات متنی گفته می‌شود. شروع این سامانه‌ها به 1966 (پروژه الیزا) برمی‌گردد که امروز نمونه‌های عملیاتی آنها مانند Siri، دستیار گوگل و Cortana به ترتیب در گوشی‌های تلفن همراه با سیستم‌عامل iPhone، اندروید و ویندوز و همچنین ابزارک‌های هوشمند مانند Alexa و Echo شرکت آمازون در دسترس هستند. 

روش‌ها: به روش‌های زیرسامانه‌های تبدیل گفتار به متن و خواندن متن در پست‌های قبلی اشاره شده است. امروزه هر دو واحد درک زبان طبیعی (NLU) و تولید زبان طبیعی (NLG) عمدتاً مبتنی بر روش‌های قاعده‌محور (استفاده از قواعد زبانی برای درک یا تولید جملات) و پیکره بنیاد (به ویژه مبتنی بر یادگیری عمیق) هستند. مدیریت مکالمه که شامل نگهداری تاریخچه گفتگو، اتخاذ استراتژی مناسب، مقابله با متن ناقص و نامفهوم، بازیابی محتویات ذخیره شده در فایل‌ها یا پایگاه‌داده‌های بیرونی، تصمیم گیری درمورد ارائه بهترین پاسخ به کاربر و تجزیه و تحلیل گفتمان است و از روش‌های آماری بهره می‌گیرد. 
.....................................
* امروزه با همه‌گیر شدن نقش رایانه‌ها در ابعاد مختلف زندگی انسان، حوزهٔ زبان (نوشتاری و گفتاری) نیز از فناوری‌های مرتبط با رایانه بی‌بهره نبوده و رشد شتابان هوش مصنوعی منجر به خلق ابزارهای مدرنی در این حوزه شده است. «رایانه و زبان» یادداشت‌های کوتاهی در مورد نقش رایانه در زبان و یا نحوه استفاده از آن برای پردازش زبان، با تاکید بر زبان فارسی، است. این یادداشت‌ها را آقای دکتر هادی ویسی، معاون علمی مؤسسهٔ لغت‌نامهٔ دهخدا، تهیه کرده و هر هفته یکی از آنها در وب‌گاه و شبکه‌های اجتماعیِ مؤسسهٔ لغت‌نامهٔ دهخدا منتشر می‌شود.

کلید واژه ها: موسسه دهخدا رایانه و زبان پردازش رایانه‌ای زبان آموزش زبان فارسی دکتر هادی ویسی سامانه‌های گفتگو Dialogue Systems چت‌بات‌ها تبدیل گفتار به متن پروژه الیزا NLU NLG یادگیری عمیق


نظر شما :