وبینار گسترش زبان فارسی و ایران‌پژوهی در کشورهای حوزه اسکاندیناوی و بالتیک

۱۳ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۰:۱۳ کد : ۱۵۲۵۵ اخبار و اطلاعیه‌ها
تعداد بازدید:۹۴۰

وبینار گسترش زبان فارسی و ایران‌پژوهی در کشورهای حوزه اسکاندیناوی و بالتیک برگزار شد. این ‌وبینار به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایرانی در استکهلم با همکاری: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه تهران، مؤسسه لغت‌نامه دهخدا، بنیاد سعدی و بنیاد ایران‌شناسی روز سه‌شنبه ۱۲ اسفندماه، از ساعت ۱۳ تا ۱۶ به صورت برخط برگزار شد.
در این برنامه دکتر محمود بی‌جن خان، رئیس مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه تهران به عنوان سخنران کلیدی این وبینار ضمن ابراز خرسندی و استقبال از فعالیت ایران‌شناسی در حوزه بالتیک و اسکاندیناوی، از آمادگی این مؤسسه برای برنامه‌ریزی و آموزش زبان فارسی ویژه این حوزه خبر داد. وی با اشاره به آموزش۳۶ فارسی‌آموز در چند سال اخیر از منطقه بالکان و اسکاندیناوی به صورت حضوری در مؤسسه دهخدا، اظهار امیدواری کرد با تجربه‌ای که مؤسسه دهخدا به عنوان اولین مرکز دانشگاهی آموزش زبان فارسی دارد و تا کنون علاقه‌مندان زیادی را از سراسر دنیا آموزش داده است، همچنان در آموزش زبان فارسی مؤثر باشد.
دکتر بی‌جن‌‌خان در ادامه به پیشینه مؤسسه دهخدا اشاره کرد و از فعالیت‌های پژوهشی این مؤسسه در خصوص فرهنگ نویسی از لغت‌نامه بزرگ فارسی نام برد که تا کنون ۹ جلد از آن منتشر شده است.
این وبینار با قرائت بیانیه نهایی توسط دکتر هاشمی با تاکید بر ضروت توسعه روابط علمی و فرهنگی میان ایران و کشورهای اسکاندیناوی و استفاده از توان موجود و زمینه‌های تاریخی و اجتماعی ایران‌شناسی در این منطقه به پایان رسید.
دکتر هاشمی در این بیانیه از نهادهای مربوطه در ایران به ویژه وزارت علوم تحقیقات و فناوری و دانشگاه‌های بزرگ ایران، مؤسسات و بنیادهای فعال در این حوزه از قبیل مؤسسه دهخدا، بنیاد سعدی، بنیاد ایرانشناسی و … برای حمایت بیشتر از فارسی آموزان و تقویت فرآیندها و بسترهای آموزش زبان فارسی و ارتقای سطح ایران‌شناسی را خواستار شد.
گفتنی است در این نشست کلاوس پدرسن (از دانشگاه کپنهاک، دانمارک)، میکو ویتاماکی (از دانشگاه هلسینگی، فلاند)، سیدصمد علوی (ازدانشگاه اسلو، نروژ)، لیدیا لئونتیوا (از دانشگاه تالین، استونی)، مهدی قویدل (از دانشگاه لوند، سوئد)، عبدالحمید علی‌زاده (از وزارت علوم)، شهروز فلاحت‌پیشه (از بنیاد سعدی)، سیدعبدالمجید میردامادی (از بنیاد ایران‌شناسی) و دکتر سیدضیاء هاشمی (از رایزنی‌ فرهنگی) در این مراسم حضور داشتند.

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی مؤسسه دهخدا وبینار گسترش زبان فارسی اسکاندیناوی و بالتیک


( ۱ )

نظر شما :