برگزاری مراسم تودیع و معارفه رئیس مؤسسۀ لغت‌نامۀ دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه تهران

۰۷ تیر ۱۳۹۹ | ۰۹:۰۱ کد : ۱۱۸۴۴ اخبار و اطلاعیه‌ها
تعداد بازدید:۹۴۲

مراسم تودیع و معارفه رئیس مؤسسۀ لغت‌نامۀ دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه تهران در تاریخ چهارم تیر ۱۳۹۹ در محل تالار دکتر افشار این مؤسسه برگزار شد. در این مراسم که با حضور دکتر قهرمانی، معاون بین‌الملل دانشگاه تهران، کارکنان، مدرسان و اعضای شورای تالیف مؤسسه از جمله دکتر حسن انوری و دکتر رسول شایسته برگزار گردید، از زحمات آقای دکتر علی درزی طی دوران مدیریت این مؤسسه و مرکز، تقدیر و تشکر به عمل آمد و آقای دکتر محمود بی‌جن‌خان به عنوان رئیس جدید مؤسسه و مرکز معرفی گردید.
در ابتدای این مراسم آقای دکتر درزی گزارشی از عملکرد خود از سال ۱۳۹۳ ارائه کرد. ایشان از نبود اساسنامه به‌روز، نبود سامانه اینترنتی پذیرش زبان‌آموز، کمبود امکانات فنی و دیداری و شنیداری، مشکلات رابطه استخدامی مدرسان، نبود پیکره دیجیتال، کمبود نیروی متخصص، و شرایط نامناسب مالی به عنوان مشکلاتی یاد کرد که در بدو ورود ایشان به مؤسسه و مرکز وجود داشت، که رفع آنها را در اولویت برنامه‌های خود قرار داد. ایشان افزود برای افزایش درآمدهای مؤسسه، سیاست کلی مؤسسه بر پایه جذب بیشتر زبان‌آموز بین‌المللی و پذیرش آنلاین زبان‌آموز بنا گذاشته شد و در کنار آن درآمدزایی از طریق اجاره فضاهای فیزیکی موسسه و تأسیس بنیاد حامیان راه‌هایی دیگر بود که در نهایت موجب افزایش ۴۵ درصدی زبان‌آموزان و افزایش ۲۵۰ درصدی درآمدهای مؤسسه در مقایسه با دوره پیش از آن شد. همچنین چاپ و انتشار شش مجلد از لغت‌‌نامه بزرگ فارسی و آماده‌‌سازی هشت مجلد دیگر از این لغت‌نامه، بهر‌ه‌‌برداری از نرم‌‌افزار گنجینه لغت‌‌نامه دهخدا (پیکره کامپیوتری لغت‌‌نامه بزرگ فارسی)، برگزاری مراسم‌های سالیانه بزرگ‌داشت علامه علی‌اکبر دهخدا و همکاران او، انتشار کتاب فرهنگ فارسی‌‌آموز دهخدا، کتاب فارسی دهخدا، کتاب شعر معاصر، آماده‌سازی وب‌گاه سه‌زبانه مؤسسه و مرکز، راه‌اندازی دوره‌های آموزش آزاد (زبان و ادبیات فارسی، موسیقی ایرانی، هنرهای تجسمی، ایران‌شناسی) را به عنوان بخشی از اقدامات پژوهشی و آموزشی مؤسسه و مرکز برشمرد. دکتر درزی از مشکلات حقوقی میان دانشگاه و موقوفات، کندی روند انجام امور در دانشگاه، عدم توجه به ضرورت حضور موسسه در مجامع بین‌المللی مربوط به زبان فارسی، عدم صدور به‌موقع ویزا برای زبان‌آموزان، شتاب‌زدگی در افزایش مراکز آموزش زبان فارسی و مشکلات مربوط به طراحی جدید سایت مؤسسه به عنوان مسائل جاری نام برد و در پایان ضمن بیان خصوصیات علمی و توانمندی‌های دکتر بی‌جان‌خان، برای ایشان آرزوی موفقیت کرد.
در ادامه دکتر بی‌جن‌خان، ضمن تکریم و تقدیر از زحمات دکتر درزی، با تاکید بر گسترش آموزش مجازی زبان فارسی به غیر‌فارسی‌‌زبانان، رئوس کلی برنامه‌های خود را در موضوعات آموزشی و پژوهشی مؤسسه و مرکز را در دو بخش چنین بیان کرد: ”در بخش تالیف، الکترونیکی کردن متون قدیمی فارسی از طریق تایپ کردن آنها یا طراحی قلم‌‌های منطبق با حروف چاپی به منظور بازشناسی متون، استفاده از روش‌های رایج در پردازش متون فارسی و واژگان‌‌نگاری به منظور فراهم کردن اطلاعات مفید برای فرهنگ‌‌نویسی و در بخش دوم نیز با همکاری مرکز مدیریت دانش در دانشگاه تهران، فعالیت‌های مرکز در دو حوزه آموزش مجازی همزمان و ناهمزمان ادامه خواهد داشت. همچنین با توجه به نیاز فارسی‌‌آموزان ایجاد بسترهای لازم برای آموزش مجازی زبان فارسی شکل خواهد گرفت و به‌تدریج در وب‌گاه جدید مؤسسه راه‌‌اندازی خواهد شد. از جمله این فعالیت‌‌ها: رفع مشکلات شیوه همزمان در سامانه LMS با هدف آموزش زنده و برگزاری آزمون‌های برخط برای تعیین سطح و دوره‌های نه‌گانه، تولید محتوای چندرسانه‌‌ای ناهمزمان براساس دوره‌های مجازی مرکز و پیاده‌سازی آنها، تولید محتوای چندرسانه‌ای ناهمزمان برای آموزش زبان‌های تخصصی در بعضی از رشته‌های دانشگاه، تولید محتوای چندرسانه‌ای ناهمزمان موقعیت‌محور، تولید پیکره فارسی‌آموز دهخدا برای استاندارد کردن ساخت آزمون‌‌ها“.
گفتنی است دکتر بی‌جن‌خان پیش از این به عنوان معاون علمی مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز آموزش زبان فارسی مشغول فعالیت بوده‌اند. همچنین ایشان عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و دارای دکتری زبان‌شناسی هستند و تا کنون کتاب‌های: واج‌شناسی، فرهنگ بسامدی بر اساس پیکره متنی زبان فارسی امروز، نظام آوایی زبان فارسی و زبان فارسی و رایانه از ایشان منتشر شده است.
در پایان مراسم معاون بین‌الملل دانشگاه تهران، مطالبی را در خصوص اهمیت زبان فارسی و جایگاه آن بیان کرد و از مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی به عنوان پرچم‌دار فعالیت‌های بین‌المللی دانشگاه تهران نام برد. ایشان ضمن تقدیر از اقدامات ارزشمند دکتر درزی طی دوره مدیریت مؤسسه و مرکز، لوح سپاس ریاست دانشگاه تهران را به ایشان تقدیم کرد. دکتر قهرمانی، با برشمردن ویژگی‌های علمی و توانمندی دکتر محمود بی‌جن‌خان، حکم ایشان را از طرف ریاست دانشگاه تهران به عنوان رئیس مؤسسه لغت‌نامه دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی ابلاغ کرد.
گفتنی است مؤسسه لغت‌نامه دهخدا به عنوان نخستین سازمان در ایران برای تألیف فرهنگ لغت یا واژه‌نامه در سال ۱۳۲۴ و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی به عنوان نخستین نهاد دانشگاهی با هدف گسترش و ترویج زبان و ادبیات فارسی در سال ۱۳۶۸ زیر نظر دانشگاه تهران تأسیس شدند. از مدیران این دو مجموعه می‌توان از علامه علی‌اکبر دهخدا، دکتر محمد معین و علامه سید جعفری شهیدی نام برد.

کلید واژه ها: مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی مؤسسهٔ لغت‌نامهٔ دهخدا آموزش زبان فارسی زبان فارسی دانشگاه تهران معاون بین‌الملل دانشگاه تهران پذیرش آنلاین زبان‌آموز آموزش مجازی فرهنگ لغت تألیف


( ۱ )

نظر شما :