ارتباط با شورای تألیف

پژوهشگر گرامی

لازم است پیش از آنکه مطلب یا موضوعی را با شورای تألیف در میان بگذارید، متن زیر را بخوانید:

لغت‌نامۀ دهخدا یک اثر بزرگ ملی است که در شرایطی خاص با امکاناتی محدود تألیف شده است. به این مجموعه همان‌گونه باید نگریسته شود که به دیگر آثار زبان فارسی نظیر: لغت فرس اسدی، فرهنگ جهانگیری، گلستان سعدی، دیوان حافظ و...

لغت‌نامۀ دهخدا، تنها لغت‌نامه نیست بلکه دایرة‌المعارفی است که در آن علاوه بر لغت (به معنی اخص آن)، اعلام جغرافیایی، اسامی خاص نیز آمده است. بنابراین پیش از استفاده از این اثر ارزشمند به نکات زیر توجه کنید:

اطلاعات مربوط به بخش دایرة‌المعارفی یعنی اعلام جغرافیایی و اسم‌های خاص، مربوط می‌شود به زمان تألیف این کتاب در سالهای ۱۲۹۷ تا ۱۳۳۴ خورشیدی و در پاره‌ای موارد تا ۱۳۵۸. بنابراین نباید انتظار داشت که اطلاعات بروز باشد.

ثبت و ضبط لغات پهلوی و اوستایی موضوع کار این لغت‌نامه نبوده است. آن دسته از واژگانی که از این زبان‌ها در لغت‌نامه آمده است، بنابر تشخیص مؤلفان و کاربرد آن واژه‌ها بوده است.

در لغت‌نامۀ دهخدا بجز در موارد خاص به ریشۀ لغات اشاره نشده است.

نکتۀ بسیار مهمی که کاربران باید به آن توجه داشته باشند این است که مؤسسۀ لغت‌نامۀ دهخدا به‌‌هیچ‌وجه نمی‌تواند لغتی به این کتاب بیافزاید و یا از آن بکاهد. و همان‌گونه که گفته شد، این مجموعه هرآنچه که باشد باید به همین شکل در ردیف آثار ماندگار زبان فارسی حفظ شود.

هیئت مؤلفان لغت‌نامۀ دهخدا بلافاصله بعد از به پایان رسیدن تألیف آن با توجه به آگاهی از کاستی‌های این کتاب ارزشمند، بر آن شدند که این کاستی‌ها را رفع نمایند، اما نمی‌توانستند برخلاف وصیت‌نامۀ دهخدا عمل کنند و نیز امکان بروز رسانی بخش‌های دایرة‌المعارفی آن را هم نداشتند، بنابراین تصمیم گرفتند فقط لغات این مجموعۀ بزرگ را بازنگری کنند و از آنجا که می‌خواستند اصل لغت‌نامۀ دهخدا به همان شکل بماند، تألیف "لغت‌نامۀ بزرگ فارسی" را در دستور کار خود قرار دادند که تا کنون حرف آ و الف و قسمت‌هایی از حرف ب، تألیف و منتشر شده است. برای اطلاع بیشتر رجوع شود به همین وبگاه، قسمت پژوهش، فعالیت‌های بخش تألیف.


می‌توانید لغاتی را که جستجو کردید و نیافتید در این قسمت با ذکر نام و نشانی خود وارد کنید تا مورد بررسی قرار گیرد

 • 0
 • نام و نام خانوادگی*
  1
 • پست الکترونیکی*
  2
 • تلفن*
  3
 • موضوع*
  4
 • متن پیام*توضیح بیشتر
  5